Poslušnost

 

Výcviku se věnujeme od 10-ti týdnů a měly jsme veliké štěstí na lidi, kteří nám s výcvikem pomáhají . Do 3/4 roku jsme chodily  2x týdně na výcvikové hodiny k paní Hejtmánkové Renatě . Dalším odborníkem, na kterého jsme měli štěstí je Veronika Gesierichová, která nám radí v oblasti triků a hraní. V současné době dopilováváme jednotlivé cviky a v brzké době začneme skládat zkoušky z poslušnosti .

Na výcvik jsme zvolily metodu pozitivní motivace.Jedná se metodu, kdy psovod motivuje psa k provedení povelu pamlskem nebo hračkou. Neexistuje fyzické trestání. Čerpala jsem z knihy " Pozitivní metody výchovy psa" od Pat Miller.

Ukázka z knihy :

" Vycvičila jsem mnoho vlastních psů a také mnoho psů, kteří získali celou řadu cen v soutěžích obedience a rally obedience. Užila jsem si také hodně legrace při pasení, dogdancingu a agility. Když jsem začínala cvičit psy, vypadalo to, že většina lidí věří, že jediným možným způsobem výcviku jsou donucovací, mnohdy dokonce přímo násilné metody. Časem jsem se ale přesvědčila, že výcvik může být zábavný jak pro mě, tak pro mého psa, a že násilí při něm vůbec zapotřebí není. Dospěla jsem k závěru, že násilí nakonec může narušit vztah s mým psem.

Výcvik je v prvé řadě především vztah. Jde také o úspěch. Úspěšný vztah se skládá ze dvou partnerů: šťatsného a dobře vychovaného psa a šťastného pána. V dnešní době stále více cvičitelů a majitelů psů přiznává, že klíč k úspěchu moderních výcvikových metod spočívá především na vědeckých principech etologie psů a způsobu jejich učení. Uvědomujeme si, že pro opravdu úspěšný vztah mezi psem a člověkem potřebujeme tyto principy, znát, porozumět jim a umět je aplikovat v našich výcvikových programech."

 

Nedílnou součástí tohoto stylu je klikr. Více o klikru, naleznete "zde".  

Kniha popisující tuto metodu se jmenuje " Klikr trénik" od Mortena Egtvedta a Cecilie Coste.

Ukázka z knihy:

" Vždy, když se v souvislosti s trénováním psa objeví nějaké nové nápady nebo trendy, setkají se s odporem. Tuto zkušenost asi učinilo hodně lidí, kteří s klikrtréninkem začínali v dobách, kdy byl ještě v plenkách. Možná vás budou ze začátku s povýšeným úsměvem přehlížet. Proč ne, nevědí jak to funguje a tak mají právo být trochu skeptičtí. Brzo se vám ale trénink začne dařit, lidé si všimnou vašich výsledků a vy tím pádem vstoupíte do lehce ožehavého období. Lidé vás možná začnou pomlouvat a dělat si z vašeho tréninku legraci. Možná se budou snažit vás dostat do situace, kdy budete muset svůj způsob obhajovat. Naše rada je jednoduchá: nebraňte se. Pokud je někdo vůči klikrtréninku zaujatý, stejně ho nepřesvědčíte. Pro ty ostatní nechte za sebe mluvit výsledky vašeho tréninku."

 

Video , jak se učíme naleznete " zde".